Càlcul de la potència dissipada en un tub amb flux de fluid

Càlcul de la potència dissipada en un tub amb flux de fluid
20 d'abril de 2025 No hi ha comentaris Física, Física de fluids Oscar Alex Fernandez Mora

Quina és la potència dissipada en un tub que transporta un fluid amb un cabal de $0,15$ m$^3$/s si la resistència al flux és de $4\cdot10^4$ Pa·s/m$^3$?

Per calcular la potència dissipada en un tub que transporta un fluid, utilitzem la relació entre la potència, el cabal i la resistència al flux. La potència dissipada (\( P \)) es pot expressar com:\[P = Q \cdot \Delta P\]on:

  • \( Q \) és el cabal volumètric (\( 0,15 \, \text{m}^3/\text{s} \)),
  • \( \Delta P \) és la caiguda de pressió, que es calcula a partir de la resistència al flux (\( R \)) i el cabal:\[\Delta P = R \cdot Q\]La resistència al flux es dona com \( R = 4 \times 10^4 \, \text{Pa·s/m}^3 \).

Càlculs

1. Calculem la caiguda de pressió (\( \Delta P \)):\[\Delta P = R \cdot Q = (4 \times 10^4 \, \text{Pa·s/m}^3) \cdot (0,15 \, \text{m}^3/\text{s})\]\[\Delta P = 4 \times 0,15 \times 10^4 = 0,6 \times 10^4 = 6 \times 10^3 \, \text{Pa}\]

2. Calculem la potència dissipada (\( P \)):\[P = Q \cdot \Delta P = (0,15 \, \text{m}^3/\text{s}) \cdot (6 \times 10^3 \, \text{Pa})\]\[P = 0,15 \times 6 \times 10^3 = 0,9 \times 10^3 = 900 \, \text{W}\]

Resposta final. La potència dissipada en el tub és:\[P = 900 \, \text{W}\]

Sobre l'autor
Oscar Alex Fernandez Mora Etern estudiant de la Rússia tsarista. Gran aficionat als destil·lats i als fermentats. Malaltís de llibres de la MIR i entusiasta del #LaTeX. Soci de l’ACBC. Important actiu del projecte Campana de Gauss www.campanadegauss.cat

Leave a reply

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *