Una enquesta realitzada a $500$ estudiants de darrer curs de la Price Business School proporciona les següents dades. El $75\%$ comença a treballar directament després de graduar-se. El $15\%$ continua per fer un Màster en Administració d’Empreses (Master of Business Administration, MBA). El $9\%$ es queda per obtenir un títol en una assignatura secundària en un altre programa. L’$1\%$ continua en un Màster en Finances. Quina és la probabilitat que més de $2$ estudiants de darrer curs vagin a l’escola de postgrau per fer un Màster en Finances?
Pas 1: Definir els paràmetres
Nombre d’estudiants $n$: $500$
Probabilitat que un estudiant esculli un Màster en Finances $p$: $0.01$ $1\%$
Probabilitat de no escollir-lo $q = 1 – p$: $0.99$
Volem la probabilitat que més de $2$ estudiants escullin aquesta opció, és a dir, $P(X > 2)$, on $X$ és el nombre d’estudiants que van al Màster en Finances.
La variable aleatòria $X$ segueix una distribució binomial: $X \sim Binomial(n = 500, p = 0.01)$.
Pas 2: Aproximació a la distribució de Poisson
Com que $n = 500$ és gran i $p = 0.01$ és petit, podem aproximar la distribució binomial a una distribució de Poisson. En una distribució de Poisson, el paràmetre $\lambda$ és el valor esperat de la binomial: $$\lambda = n \cdot p = 500 \cdot 0.01 = 5$$] Per tant, $X \sim Poisson(\lambda = 5)$.
Oscar Alex Fernandez MoraEtern estudiant de la Rússia tsarista. Gran aficionat als destil·lats i als fermentats. Malaltís de llibres de la MIR i entusiasta del #LaTeX. Soci de l’ACBC. Important actiu del projecte Campana de Gauss www.campanadegauss.cat